گزارشی از سالانه شدن نمایشگاه بین‌المللی دارو و صنایع وابسته(ایران‌فارما)

پیش به سوی سومین نمایشگاه ایران‌فارما

پس از برگزاری 2 دوره‌ موفق 2سالانه‌ی نمایشگاه دارو و صنایع وابسته(ایران‌فارما)، و بنا بر درخواست صاحبان صنایع و دستاندرکاران این حوزه، سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، بر آن شد تا با برگزاری سالانه این نمایشگاه، زمینه‌های رقابت در حوزه تولید داخل، معرفی توانمندی‌های دارویی ایران و به دست آوردن بازارهای منطقه را بیش از پیش فراهم آورد.

دومین نمایشگاه بین‌المللی دارو و صنایع وابسته(ایران‌فارما) با ایجاد انگیزه در دستاندرکاران صنایع دارویی کشور، توانست نام خود را در تاریخ دارویی ایران به عنوان نقطه عطفی در جهت معرفی و توسعه یک صنعت، ثبت کند و در همین راستا برگزارکنندگان این نمایشگاه تصمیم گرفته‌اند تا این نمایشگاه را به‌صورت سالانه برگزار کنند. مسئولان سازمان غذا و دارو  نیز با حمایت از سالانه شدن این نمایشگاه، نشان دادند در مسیر جهانی شدن، اتحاد و یکپارچگی نیاز است؛ یک‌پارچگی نهاد‌های دولتی و شرکت‌های خصوصی و غیردولتی؛ یک‌پارچگی دانشگاهیان و صنعتگران کشور؛ زیر سقفی بلند به نام نمایشگاه بین‌المللی دارو و صنایع وابسته(ایران‌فارما).

 

poster fa

 

این نمایشگاه، تولیدکنندگان را به افقی روشن امیدوار کرد و این موضوع را می‌شد در روزهای نمایشگاه در چهره شرکت‌کنندگان مشاهده کرد. نکته‌ای که ایران‌فارما بر آن تاکید می‌کند حمایت از بازار داخلی به واسطه ورود تکنولوژی است و تولیدکنندگان ایرانی در کنار رقبای خود، به این موضوع واقف شدند که تلاش و پشتکار، تنها رمز موفقیت است. در شرایط کنونی که خریدار، به هر قیمتی حضور دارد، تنها کیفیت است که می‌تواند آن‌ها را همچنان مشتاق، پشت درهای سرمایه‌گذاری نگاه دارد؛ و کیفیت هم چیزی نیست که بدون پشتکار بشود به آن رسید.

حفظ و ارتقای کیفیت یکی از فاکتور‌هایی است که در سالانه شدن نمایشگاه ایران‌فارما مد نظر برگزارکنندگان بوده است. نمایشگاه بین‌المللی دارو و صنایع وابسته (ایران‌فارما) قصد دارد با ایجاد فضای رقابت سالانه میان شرکت‌ها، به روند افزایش کیفیت داروهای تولید داخل سرعت ببخشد.

بدون شک رویدادی با این ابعاد گسترده نتیجه یک رفع تکلیف دولتی در مدیریت‌های کوتاه‌مدت نیست و بالعکس، نگاه عمیق و آینده‌داری به موضوع دارو در ایران داشته است آن هم در دوره‌ای که به عقیده کارشناسان، نگاه سرمایه‌گذاری در ایران تغییر کرده است و مصداقش هم چندین و چند قرارداد مهم و تفاهم‌نامه‌های تجاری میان ایران و سایر کشور‌هاست.

نگاهی به شکل برگزاری دومین نمایشگاه بین‌المللی دارو و صنایع وابسته(ایران‌فارما) و بازتاب اخبار شبکه‌های خارجی و روزنامه‌های معتبر جهانی، این موضوع را نمایان می‌سازد که برگزارکنندگان این نمایشگاه می‌دانستند دارند چه می‌کنند و هدف‌گذاری آن‌ها جهت ورود شرکت‌های فعال در ایجاد خط تولید دارو و نه محصول نهایی، نشان‌دهنده این تصمیم هوشمندانه است. بدون شک سالانه شدن این رویداد را باید اتفاقی مبارک قلمداد کنیم و امیدوار باشیم هر سال بر اشتیاق شرکت‌ها برای رقابت در تولید با کیفیت، افزوده شود؛ در این صورت است که به ارزش‌های ایران‌فارما نیز اضافه می‌شود.

در همین راستا و در ادامه برگزاری این رویداد بزرگ در خاورمیانه، سومین نمایشگاه دارو و صنایع وابسته(ایران‌فارما)، 21 تا 23 شهریور 96 در مصلای بزرگ تهران برگزار می‌شود.