غذا و دارو در سالی که گذشت،

پایگاه ترویج سلامت؛ پل ارتباط با صنعت

نشریه تخصصی غذا و دارو در سال 95 رویداد‌های بزرگی را مرکز توجه خود قرار داد و با افراد متخصصی در حوزه غذا، تغذیه و دارو به گفت‌و‌گو پرداخت و به سهم خود، قدم‌هایی را در حوزه فرهنگ‌سازی سلامت برداشت. در اواسط همین سال هم بود که مجوز ماهنامه شدن نشریه صادر شد و فرصتی پیش آمد تا نشریه بتواند بهتر و موثرتر، درحوزه فرهنگ‌سازی سلامت، گام بردارد. در اولین ماه اخذ مجوز هم در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات حاضر شد تا دامنه فعالیت‌ها و مخاطبان خود را گسترده‌تر کند.

در ابتدای سال 95، مهم‌ترین موضوعی که از سوی نشریه تخصصی غذا و دارو مطرح شد بحث پیوستن ایران به «سازمان جهانی تجارت» و به تبع، ورود داروسازی ایران به «تجارت جهانی» بود که در تمام شماره‌های منتشر شده‌ی نشریه در سال 95، این موضوع مورد بررسی قرار گرفت و به شکل‌های مختلفی به آن پرداخته شد.

اگرچه صحبت‌های بسیار زیادی در این حوزه صورت گرفته است و از زوایای مختلفی به موضوع نگاه شده اما به‌نظر می‌رسد همچنان نیازمند گفت‌و‌گوی بیشتر در این حوزه هستیم لذا در سال آینده، سعی داریم با برگزاری میزگرد‌های تخصصی در این حوزه، مسئله را روشن‌تر کنیم تا شرکت‌های دارویی به درستی بدانند با چه چیزی مواجه هستند.

 

DSC 9258

 

آمادگی شرکت‌های داروسازی برای ورود به تجارت جهانی یکی از بزرگترین دغدغه‌های مسئولان نظام است و باید در این حوزه حمایت بیشتری از صنایع دارویی صورت بگیرد. یکی از اقدامات قابل توجه در حوزه آشنایی شرکت‌های دارویی با رقبای خارجی و به تبع بازارهای جهانی، برگزاری نمایشگاه‌های مرتبط و تخصصی بین‌المللی در این حوزه است که سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران به عنوان بزرگترین نهاد غیر دولتی فعال در حوزه داروسازی ایران، با برگزاری نمایشگاه «ایران‌فارما»، توانست پنجره جدیدی را برای تولیدکنندگان ایرانی باز کند و علاوه بر ایجاد زمینه‌های رقابتی میان شرکت‌ها، راه را برای معرفی دستاور‌د‌های دارویی کشور، هموار سازد.

 

poster fa

غذا و دارو، حامی رسانه‌ای بزرگترین رویداد دارویی خاورمیانه/ ایران‌‌فارما

دومین نمایشگاه بین‌المللی دارو و صنایع وابسته(ایران‌فارما) با حضور بیش از 400 شرکت از 30 کشور جهان و 27 هزار نفر بازدیدکننده، توانست لقب بزرگترین رویداد دارویی خاورمیانه را از آن خود کند و نشریه تخصصی غذا و دارو افتخار این را داشت که به عنوان حامی رسانه‌ای این نمایشگاه، فعالیت‌های این رویداد حساس را پوشش دهد.

این نمایشگاه توانست بر استقلال صنایع دارویی ایران صحه‌ بگذارد و توانمندی‌های داخلی را به بیش از 30 کشور جهان معرفی کند. در این نمایشگاه، شرکت‌های بزرگی در حوزه تجهیزات داروسازی برای عقد تفاهم‌نامه و ایجاد خط تولید دارو در ایران، آمادگی خود را اعلام کردند و تولیدکنندگان داخلی نیز با اشتیاق، در این نمایشگاه حاضر شدند تا توانایی خود را به شرکت‌های خارجی نشان دهند.

حلقه‌ی دیگری که در شکل‌گیری تجارت جهانی موثر است و باید در این نمایشگاه حضور جدی داشته باشد، انجمن‌های علمی و تخصصی در حوزه داروسازی هستند و منظور از حضور جدی، مشارکت در اجرای کارگاه‌های تخصصی و کیس‌استادی‌های بین‌المللی است.

ایران با توجه به پشتوانه‌های علمی در حوزه داروسازی و منابع و ظرفیت‌هایی خدادادی در حوزه گیاهان دارویی، می‌تواند در حوزه داروهای گیاهی، حرف‌هایی جدی برای گفتن به جهان داشته باشد. کما اینکه تا کنون شرکت‌های معتبری همچون گل‌دارو، باریج‌اسانس، ایران‌داروک، زردبند و ... توانسته‌اند به خوبی از ظرفیت‌های گیاهان دارویی استفاده کنند و داروهای گیاهی معتبری را با استاندارد‌های جهانی تولید کنند.

این موضوع نشان می‌دهد شرکت‌ها با پشتکار و همیاری و همکاری دانشگاه‌ها و انجمن‌های علمی، می‌توانند قدم‌های نوینی در حوزه تولید داروهای گیاهی بردارند که بدون شک این موضوع در نهایت به اقتصاد کشور می‌کند و قطعا رونق اقتصاد، به جلوگیری از رکود علمی انجمن‌ها کمک می‌کند.

نکته‌ای که مسئولان سلامت باید بدانند این است که داشتن منابع خدادادی در حوزه گیاهان دارویی نمی‌تواند به تنهایی برای ورود به تجارت جهانی داروهای گیاهی، موثر باشد. حلقه‌های مفقوده‌ای که در این میان دیده می‌شود، حمایت دولت و اختصاص بودجه در این حوزه است. از طرفی در زنجیره تامین دارو نیز، مطالبات صنعت دارو آنقدر زیاد شده است که بسیاری از تولیدکنندگان، رغبت چندانی برای ادامه مسیر ندارند و این یک آسیب است که به اعتقاد شورای علمی نشریه غذا و دارو، نیازمند توجه جدی دولت به این مسئله است.

ایران می‌تواند در حوزه داروهای گیاهی در منطقه پیشتاز باشد اما نیازمند اقدامات متعددی هستیم که به عقیده کارشناسان حوزه برندینگ و صادرات، فرهنگ‌سازی، لازمه‌ی اصلی معرفی درست داروهای گیاهی به جامعه مصرف‌کنندگان و پزشکان است و تا زمانی که داروها در ایران، شناخته نشوند، در کشور‌های دیگر نیز به درستی معرفی نخواهند شد.

غذا و دارو، حامی طلای سبز / تولید داروهای گیاهی، اولویت داروسازی ایران

یکی از اقداماتی که توسط بخش خصوصی در حوزه داروهای گیاهی شکل گرفته، همایش طلای سبز است. این همایش تا کنون 5 دوره برگزار شده است و نشریه تخصصی غذا و دارو در تمام دوره‌های برگزاری این همایش، حمایت خود را از آن اعلام کرده است. به اعتقاد نشریه غذا و دارو، این اقدام می‌تواند زمینه‌ساز حرکت‌های بزرگی در حوزه داروهای گیاهی باشد. کما اینکه در پنجمین دوره برگزاری این همایش، به خواست تولیدکنندگان بزرگ داروهای گیاهی که در این همایش حضور داشتند، زمینه‌های تشکیل کارگروه روابط عمومی طلای سبز متشکل از پزشکان، تولیدکنندگان، داروخانه‌دارها، مدیران R & D و دانشگاهیان فراهم آمد.

به عقیده اعضای کارگروه روابط عمومی طلای سبز ایران، اولویت امروز صنعت داروسازی ایران، رفتن به سمت تولید با کیفیت داروهای گیاهی است و در این میان باید بخش‌های مختلف تولید، به‌صورت مشخص و هدفمند به شرکت‌ها واگذار شود. باید شرایطی فراهم شود تا مردم و پزشکان نسبت به مصرف و تجویز داروهای گیاهی به بلوغ برسند.

از طرف دیگر باید شرکت‌های فعال در حوزه داروهای گیاهی، آموزش را جدی‌تر دنبال کنند و  به صورت مداوم، ارتباطی تنگاتنگ را با دانشگاه برقرار کنند. غذا و دارو نیز به همراهی نشریات حوزه سلامت قصد دارد با معرفی بهتر موضوع داروهای گیاهی، زمینه‌های آشنایی بیشتر متخصصان را با این حوزه فراهم آورد.

غذا و دارو، پلی میان دانشگاهیان و صنعتگران/ از دانشگاه، به صنعت؛ از علم، به توسعه

یکی از اقدامات نشریه تخصصی غذا و دارو در سال 95، به وجود آوردن ارتباطی میان دانشجویان رشته‌های داروسازی با فعالان عرصه داروهای گیاهی بود. از آنجایی که یکی ازکمبود‌های حوزه داروهای گیاهی، پژوهش و مطالعات تخصصی است، نشریه غذا و دارو بر آن شد تا با ایجاد ارتباطی موثر میان دانشجویان داروسازی با تولیدکنندگان داروهای گیاهی، نقش خود را در کم شدن بار تولید داروهای گیاهی ایفا کند.

در همین راستا دانشجویان داروسازی می‌توانند با پر کردن فرم ارزش‌گذاری شغلی در سایت نشریه (www.fdmag.com)، توانمندی‌های خود را در حوزه تحقیق و پژوهش داروهای گیاهی، معرفی کنند.

از آنجایی که نشریه تخصصی غذا و دارو حامی رسانه‌ای نمایشگاه‌های سلامت‌محور است، و ارتباط تنگاتنگی با شوراهای علمی همایش‌های معتبر سلامت(همچون همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی، همایش طلای سبز، همایش طب سنتی و نمایشگاه بین‌المللی دارو و صنایع وابسته ایران‌فارما) دارد، می‌تواند زمینه‌های ایجاد یک ارتباط سازنده میان دانشجویان و صنعتگران را فراهم آورد و از این طریق، هم به اشتغال دانشجویان و هم به تیم تولید فرآورده‌های سلامت محور، یاری برساند.

 

photo 2017 02 26 16 00 08

توزیع هدفمند غذا و دارو در داروخانه‌ها و نمایشگاه‌های تخصصی/ توسعه علمی نمایشگاه‌ها با حضور متخصصان

همایش‌های علمی و تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت، یکی از بزرگترین ابزار‌های فرهنگ‌سازی و معرفی مناسب صنایع هستند که البته نیازمند توجه جدی گروه‌های علمی و متخصصان دانشگاهی هستند. حضور متخصصان در نمایشگاه‌ها و همایش‌ها، می‌تواند نمایشگاه‌ها را به سمت مباحث علمی‌ و تخصصی هدایت کند.

نشریه غذا و دارو با توزیع هدفمند نشریه در داروخانه‌ها، قصد دارد زمینه‌های حضور متخصصان را در نمایشگاه‌ها فراهم آورد تا از این طریق، نمایشگاه‌ها، تبدیل به عرصه‌ای تخصصی برای حضور متخصصان شوند. به گفته دکتر سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشور، نمایشگاه‌ها ظرفیت بسیار مناسبی برای معرفی توانمندی‌های داخلی هستند و می‌توانند به رقابت داخلی و در نهایت افزایش کیفیت تولید داخل، کمک شایانی کنند.

از همین رو نشریه غذا و دارو، توزیع هدفمند را رسالت خودش می‌داند و قصد دارد با دعوت از متخصصان برای حضور در نمایشگاه‌های تخصصی، به توسعه علمی نمایشگاه‌ها یاری برساند. توزیع 15 هزار نسخه‌ای نشریه در داروخانه‌ها و نمایشگاه‌های تخصصی حوزه سلامت، یکی از مهم‌ترین دستاورد‌های نشریه غذا و دارو در سال 95 بود.