گزارش پنجمین همایش طلای سبز

ظرفیت‌های طلایی یک همایش برای صنعت داروهای گیاهی

گیاهان دارویی و طب سنتی از ارزش و اهمیت خاصی در تامین بهداشت و سلامت جوامع هم به لحاظ درمان و هم پیشگیری از بیماری‌های مختلف، برخوردار است. این بخش از منابع طبیعی قدمتی همپای بشر داشته و یکی از مهم‌ترین منابع تامین غذایی و دارویی در طول نسل‌ها بوده است. گرایش عمومی جوامع به استفاده از داروهای و روش‌های درمانی گیاهی و به صورت کلی فرآورده‌های طبیعی به‌ویژه در طی سال‌های اخیر رو به افزایش بوده به طوری که امروزه میلیون‌ها نفر از مردم جهانف در زمینه کشت، برداشت، فرآوری و سایر جنبه‌های گیاهان دارویی مشغول فعالیت هستند و از این «طلای سبز» در صنایع داروسازی، آرایشی و بهداشتی، رنگ‌های طبیعی، غذایی، سموم آلی گیاهی، داروهای دام و طیور، پرورش زنبور عسل و ... استفاده‌های زیادی می‌شود.

 MG 7342

اهمیت این منبع طبیعی ایران و پتانسیل‌های موجود در این حوزه، سبب می‌شود همایش‌ها و مجامعی که به‌صورت علمی به آن می‌پردازند، اهمیت بسیاری پیدا کنند. یکی از بهترین نمونه‌ها، همایش طلای سبز است که با توجه به شورای متخصص سیاست‌گذاری و کادر علمی آن، می‌تواند زمینه‌های معرفی هرچه بهتر این حوزه ارزشمند را فراهم سازد.

این همایش تا کنون 5 دوره برگزار شده است. پنجمین همایش طلای سبز، 24 و 25 بهمن 95 در مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد. در پنجمین همایش طلای سبز از پیشکسوتان عرصه گیاهان دارویی، داروهای گیاهی و فرآورده‌های طبیعی تقدیر صورت گرفت. دکتر جلیل افشار، دکتر محمدحسین صالحی سورمقی و دکتر صدرالدین نبوی، پیشکسوتانی بودند که در این مراسم مورد تقدیر قرار گرفتند. همچنین در این همایش، به مناسبت زادروز دکتر جعفر میرفخرایی پیشکسوت حوزه گیاهان دارویی از او تقدیر ویژه‌ای به‌عمل آوردند.

دکتر محمود خدادوست رییس شورای سیاست‌گذاری همایش طلای سبز، در مورد همایش طلای سبز می‌گوید: صرف نظر از اینکه در اسناد بالا دستی تاکید فراوانی بر استفاده از ظرفیت‌های طب سنتی در ایران شده است، دنیا نیز برنامه‌های گسترده ای را در راستای توسعه و معرفی هر چه بهتر این حوزه، تدارک دیده است. حتی سازمان جهانی بهداشت نیز در این خصوص اقدامات فراوانی را صورت داده است. از طرف دیگر با توجه به منابع و کتاب‌هایی که در حوزه طب و داروسازی در ایران وجود دارد، فهم و درک ما نیز می‌تواند به همان میزان از این ظرفیت‌های خدادادی افزایش پیدا کند. امیدواریم با کمک اینگونه همایش‌ها بتوانیم به درستی ظرفیت‌ها را شناسایی و مورد ارزیابی قرار دهیم و گام های بلندی برداریم. همانطور که ایران در گذشته در عرصه طب و داروسازی، پیشرو بوده است، همانطور هم در سال‌های آتی می‌توانیم با بهره‌گیری از ظرفیت‌های گیاهان دارویی در ایران، قدم‌های موثری، اول برای ارتقای سلامت مردم و بعد برای رسیدن به بازارهای جهانی برداریم. توسعه گیاهان دارویی می‌تواند کمک شایانی به اقتصاد سلامت داشته باشد.

دکتر رسول دیناروند رییس سازمان غذا و دارو در مورد همایش طلای سبز می‌گوید: برگزاری گردهمایی‌هایی نظیر همایش طلای سبز، به عنوان یک اجتماع تخصصی، محل مناسبی برای مشارکت علمی و حرفه‌ای مسئولان دستاندرکار بخش سلامت جامعه، استادان، متخصصان و فعالان عرصه صنعت سلامت است. جایی که به‌واسطه تعاملات علمی برآیند آن می‌تواند به شناسایی بهتر چالش‌های موجود در این عرصه و ارائه راهکارهای مناسب برای رفع مشکلات شود.

دکتر محمد هادی ایازی معاون امور اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد همایش طلای سبز می‌گوید: برگزاری همایش‌هایی مانند همایش طلای سبز سبب می‌شود بتوانیم در مسیر فرهنگ‌سازی حرکت کنیم و به ارتقای سلامت جامعه یاری برسانیم که از همین حیث باید از برگزارکنندگان این همایش تشکر کرد. موضوع گیاهان دارویی ریشه‌ای عمیق در فرهنگ و سنت ایرانیان دارد. از قریب به 12 قرن پیش، در تاریخ ملی ما، موضوع گیاهان دارویی دغدغه مردم بوده است اما مسئله اینجاست که چرا نتوانسته‌ایم به درستی از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم. از باب مشارکت‌های اجتماعی، شرط موفقیت در عرصه گیاهان دارویی و سلامت جامعه، این است که از ظرفیت‌های مردمی نیز استفاده کنیم. تحقق این امر می‌تواند برخی از کمبو‌د‌هایی که به شدت احساس می‌شود را برطرف نماید. گیاهان دارویی یکی از بزرگترین ظرفیت‌های اقتصادی کشور است که باید نهایت بهره را از آن برد.

دکتر جعفر میرفخرایی به‌عنوان رییس شورای سیاست‌گذاری همایش طلای سبز می‌گوید: دانش و صنعت کشت گیاهان دارویی و تولید داروهای گیاهی و سایر مواد فوق‌الاشعار در ایران به سرعت در حال توسعه و تکامل است. در صورتی که از تاثیرات منفی این صنعت و پیرامون آن کاسته شود آینده بسیار درخشانی برای این رشته‌های کشورمان قابل پیش‌بینی است. کشور ما از زمانی که آغازش نامعلوم است جایگاه مبادله کالاها و اندیشه‌ها و علوم میان کشور‌های مغرب و مشرق جهان بوده است. دانش و صنعت کشت گیاهان دارویی و تولید داروهای گیاهی و سایر مواد فوق‌الاشعار در ایران به سرعت در حال توسعه و تکامل است. در صورتی که از تاثیرات منفی این صنعت و پیرامون آن کاسته شود آینده بسیار درخشانی برای این رشته‌های کشورمان قابل پیش‌بینی است. کشور ما از زمانی که آغازش نامعلوم است جایگاه مبادله کالاها و اندیشه‌ها و علوم میان کشور‌های مغرب و مشرق جهان بوده است.

دکتر امیرحسین جمشیدی به‌عنوان دبیر علمی همایش طلای سبز، می‌گوید: بی‌تردید از بدو خلقت انسان، گیاهان به‌عنوان منبع غذایی مورد توجه بوده‌اند و با گذشت زمان اهمیت دارویی آن‌ها شناخته شده است. اصول و مبانی طب سنتی و مکمل و گیاهان دارویی نویدبخش توسعه سلامت کم‌هزینه، در دسترس، مورد پذیرش و فرهنگ‌ساز است، به همین دلیل در عصر فن‌آوری‌های نوین و پیشرفت علوم و فنون باز هم شاهد اوج‌گیری موج سبز به مفهوم توسعه فراگیر استفاده از طب ساده و بومی و فرآورده‌های گیاهی و طبیعی هستیم.

دکتر حسینعلی شهریاری عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در مورد همایش طلای سبز می‌گوید: با یک ارزیابی کلی می‌توان گفت که صنعت گیاهان دارویی در کشور ما هنوز در ابتدای راه قرار دارد و اقدامات گسترده‌ای برای توسعه این صنعت صورت نگرفته است. باید امیدوار باشیم تا با توجه به ظرفیت بالای کشور در عرصه‌های تولید و صادرات فرآورده‌ها و داروهای گیاهی، با برنامه‌ریزی و تدوین نقشه صحیح به جایگاه شایسته خود دست یابیم.