در نشست شورای سیاست‌گذاری پنجمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی ایران تاکید شد؛

ضرورت ساماندهی مکمل‌های ورزشی

یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های زندگی بشر سلامت است. مهم‌ترین عامل تداوم سلامت نیز از منظر طب نوین، غذا و شیوه زندگی است. اما برخی از مواقع غذا به تنهایی نمی‌تواند عهده‌دار سلامت فرد باشد و همین جاست که پای مکمل‌ها به زندگی فرد باز می‌شود. این مکمل‌ها می‌توانند دارویی یا غذایی باشند و نکته‌ مهم در مورد مصرف مکمل‌ها مشورت با متخصص و مصرف منطقی است. اگرچه فعالان حوزه مکمل و سیاست‌گذاران همواره این دغدغه را دارند که فرهنگ صحیح تجویز و مصرف مکمل‌ها میان پزشکان و مصرف‌کنندگان جاری باشد، اما همچنان کمبود‌هایی را در بحث فرهنگی حوزه مکمل‌ها شاهد هستیم.

IMG 3372

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که موسسه رسایش با حمایت سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی ایران و اتحادیه واردکنندگان مکمل‌های غذایی در مسیر فرهنگ‌سازی مصرف و همچنین تجویز منطقی مکمل‌ها از سوی متخصصان انجام می‌دهد، برگزاری همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی است که اردیبهشت سال 96 شاهد برگزاری پنجمین دوره آن خواهیم بود.

در همین راستا اولین نشست شورای سیاست‌گذاری پنجمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی با حضور دکتر عباس کبریایی‌زاده رییس سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی ایران به عنوان رییس شورای سیاست‌گذاری همایش، دکتر جعفر میرفخرایی دبیر انجمن تولیدکنندگان فرآورده های گیاهی دارویی به عنوان دبیر همایش و  دکتر سیدعلی کشاورز مدیر گروه تغذیه بالینی دانشکده تغذیه و رژیم‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران به‌عنوان یکی از اعضای شورای سیاست‌گذاری، برگزار شد.

دکتر کبریایی‌زاده در ابتدای این نشست با تاکید بر ساماندهی مکمل‌های ورزشی بیان کرد: یکی از نکاتی که باید مورد توجه قرار بگیرد، نوع مصرف مکمل‌های غذایی و رژیمی است. بطوریکه مشخص شود نگاه ما مصرف‌محور است یا اینکه صرفا  بر اساس شاخص‌های ارتقای نظام سلامت است. اما مهم‌تر از همه‌ی این بحث‌ها، مصرف مکمل در گروه‌های مصرف به ویژه ورزشکاران و اطفال است که هم از سوی تولیدکنندگان و هم از سوی مصرف‌کنندگان باید آگاه‌سازی صورت بگیرد. متاسفانه علی‌رغم تاکیداتی که بر  مصرف مکمل‌ها توسط این دو گروه صورت می‌گیرد، اما همچنان شاهدیم که مکمل‌هایی که برای کودکان و ورزشکاران تولید می‌شود، فاقد فرمول دقیق ساخت است.

در ادامه دکتر کشاورز بیان کرد: یکی از مهم‌ترین معضلات مکمل‌های ورزشی عدم مدیریت صحیح و همانطور که دکترکبریایی‌زاده هم عنوان کردند، بحث ساماندهی است. بطوریکه در حال حاضر 95 درصد واردات مکمل‌ قاچاق است و برای حل این معضل  همواره تاکید کردیم که سازمان غذا و دارو در واردات مکمل‌های ورزشی با اختیار بیشتری عمل کند تا علاوه بر کسب سود، بتوان بازار را هم کنترل کرد.

وی ضمن بیان این موضوع که علاوه بر عدم مدیریت صحیح یکی دیگر از معضلات مکمل‌های ورزشی توزیع آن‌ها در بدنسازی‌هاست افزود: بدنسازی‌ها زیر نظر تربیت بدنی هستند و بیشتر مکمل‌های ورزشی قاچاق در این مکان‌ها بدون هیچ‌گونه نظارتی توزیع می‌شوند و همواره این سوال وجود داردکه متولی نظارت بر  توزیع مکمل‌ها در این مکان‌ها کیست؟

در نشست شورای سیاست‌گذاری پنجمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی با تاکید بر مباحث ارایه شده و ضرورت ساماندهی مصرف و توزیع مکمل‌ها به خصوص مکمل‌های ورزشی قرار شد تا در این همایش علاوه بر بررسی «کاربردها و سلامت مکمل‌ها در سندروم متابولیک»، سمپوزیم یک روزه در ارتباط با کاربرد سلامت مکمل‌های ورزشی برگزار شود.